Kruimelpad
NAR verlengt medisch SWT, landingsbaan en economische werkloosheid tot 31 december 2025
Op 30 juni 2025 sloot de Nationale arbeidsraad (NAR) verschillende cao’s betreffende SWT, landingsbanen en economische werkloosheid voor bedienden. Hiermee verlengt de NAR het stelsel SWT om medische redenen en de huidige regeling voor landingsbanen vanaf 55 jaar voor werknemers met een lange loopbaan of een zwaar beroep, voor mindervalide werknemers en voor werknemers tewerkgesteld in onderneming in herstructurering of in moeilijkheden. Tot slot wordt de aanvullende regeling tijdelijke werkloosheid wegens economische redenen voor bedienden eveneens verlengd.
Het regeerakkoord van 31 januari 2025 bepaalde dat nieuwe instroom in SWT stopgezet werd, tenzij in het stelsel SWT om medische redenen. Hoewel er nog geen wetgeving hieromtrent werd aangenomen, heeft de NAR met de cao nr. 173 proactief het stelsel SWT om medische redenen verlengd met 6 maanden. De andere SWT stelsels worden, in lijn met het regeerakkoord, niet verlengd.
De voorwaarden om te genieten van een landingsbaan zouden volgens het regeerakkoord gewijzigd worden. De Groep van 10 bereikte evenwel een akkoord om de bestaande cao’s, geldig tot 30 juni 2025, te respecteren. Bijgevolg konden werknemers van 55 jaar en ouder die een lange loopbaan hadden van 35 jaar, werkten in een zwaar beroep of in een onderneming erkend als herstructurering, of die mindervalide zijn, nog genieten van een landingsbaan mits de nodige sectorale cao’s of ondernemingscao’s werden gesloten.
Door het aflopen van de cao’s van de NAR op 30 juni 2025, zou deze mogelijkheid wegvallen. Er werd in tussentijd nog geen wetgevend initiatief genomen om de huidige regeling inzake landingsbanen te wijzigen. De NAR heeft nu met de cao’s nr. 174 en 175 de huidige mogelijkheden om te genieten van halftijds of 1/5de tijdskrediet landingsbaan vanaf 55 jaar verlengd tot 31 december 2025.
Tot slot werd met de cao nr. 176 de aanvullende regeling voor tijdelijke werkloosheid wegens economische redenen voor bedienden verlengd. Aldus zorgt de NAR ervoor dat ondernemingen die geen regeling hebben in de sector of in de onderneming tijdelijke werkloosheid wegens economische redenen kunnen invoeren voor bedienden.
Aandachtspunt
Bij ontslag van oudere mindervalide werknemers of werknemers met ernstige lichamelijke problemen, kan het stelsel SWT om medische redenen toepassing vinden.
Landingsbanen blijven bestaan voor werknemers vanaf 55 jaar onder de huidige voorwaarden tot eind december 2025.
Voor ondernemingen zonder regeling op sector- of ondernemingsniveau blijft het invoeren van tijdelijke werkloosheidsuitkeringen wegens economische redenen mogelijk.